Nadir Eserler Olan Antikalar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gerçek bir antika, estetik veya tarihsel önemi nedeniyle değeri olduğu algılanan ve genellikle en az 100 yaşında olarak tanımlanan bir öğedir.

Antika, genellikle yaşı, güzelliği, nadirliği, durumu, faydası, kişisel duygusal bağlantısı ve diğer benzersiz özellikleri nedeniyle toplanan veya arzu edilen bir eşyadır. İnsanlık tarihinde önceki bir dönemi veya çağı temsil eden bir nesnedir. Klasik ve koleksiyon parçaları, eski ancak 100 yıllık kriterleri karşılamayan öğeleri tanımlamak için kullanılır.

Antikalar genellikle bir dereceye kadar zanaatkarlık, toplanabilirlik veya bir masa veya erken döneme ait bir otomobil gibi tasarıma belirli bir özen gösteren nesnelerdir. Onları satın almak için antikacılara, emlak satış, müzayede evleri, online açık arttırmalar ve diğer tesislerde veya emlak ya da miras yoluyla elde edebilirsiniz. Antika tüccarları genellikle ulusal ticaret derneklerine bağlıdır ve bunların çoğu, 21 ülkede 5.000 bayiyi temsil eden bir sanat konfederasyonu ve antika dernekleri olan CINOA'ya aittir.

Çin Antikaları

Geleneksel olarak, Çin antikaları, bir sahibi tarafından oraya yerleştirilen ve kırmızı bir mühürle işaretlenen nadir eserlerdir.

Uzmanlar antika üzerindeki bu kırmızı mühürü okuyarak bir antikanın eski sahiplerini belirleyebilir. Devrim öncesi Çin hükümeti, Eski Eserler Departmanlarından bir Çin antikasının dibine bir hükümet mührü sağlamalarını isteyerek Çin antika koleksiyoncularına yardımcı olmaya çalıştı. Bu mühür, antikanın tarihini doğrulamak için hükümetin kılıcını taşıyan kırmızı mühür mumu parçası olarak görülebilir.

Eskitme

Antika, antika alışverişi, kimlik tespiti, müzakere veya pazarlık eylemidir. İnsanlar kişisel kullanım, hediye veya kar için ürün satın alır. Eskitme kaynakları arasında garaj satışları ve bahçe satışları, emlak satışları, tatil köyleri, antika semtleri, kolektifler ve uluslararası müzayede evleri yer alır.

Eskitme işleminin, aynı zamanda, antika görünümlü boya uygulamalarını kullanarak antika görünmesini sağlamak anlamına da geldiğini unutmayın. Çoğu zaman, bireyler bu el yapımı sıkıntılı eski veya modern eşyalar ile gerçek antikalar arasında kafa karıştırır. Farklılıkların farkında olmayan müstakbel antika koleksiyoncuları, antika endüstrisinde çok az değeri olan bir şey için yüksek miktarda para ödüyor olabilirler.

Mobilya

Antika mobilyalar, popüler bir antika alanıdır çünkü mobilyaların koleksiyoncu değeri kadar bariz pratik kullanımları vardır. Pek çok koleksiyoner, evlerinde antika mobilya parçaları kullanır ve bu eşyaların değerinin aynı kalması veya takdir edilmesi umuduyla onlara özen gösterir. Bu, genellikle satın alma anından itibaren değer kaybeden yeni mobilya satın almanın tam tersidir.

Antika mobilyalar arasında yemek masaları, sandalyeler, bürolar, sandıklar vb. yer alır. En yaygın ahşaplar maun , meşe, çam, ceviz ve gül ağacıdır. Çin antika mobilyaları genellikle Asya'daki birçok bölgede ortak olan karaağaçtan yapılır. Her ahşabın kendine özgü bir dokusu ve rengi vardır. Birçok modern mobilya parçası aynı etkiyi elde etmek için laminat veya ahşap kaplama kullanır. Ne zaman ve nerede yapıldığına bağlı olarak bir dizi farklı antika mobilya vardır.

Antika restorasyonu

Restorasyon, bir sanat parçasının ya da antikanın yüzeyindeki şekil bozucu kirleri veya pası temizlemek için veya eski otomobillerde ve mobilyalarda olduğu gibi neredeyse tamamen yeniden inşa veya değiştirmeyi içerebilir. Çoğunlukla satışa hazırlık aşamasında veya yeni bir parça satın alan bir koleksiyoncu tarafından yapılan restorasyonun ana amacı, bir parçanın orijinal görünümünü veya işlevselliğini "restore etmektir".

Geri yükleme ile onarım arasında çok fark vardır. İşlevsellik bir onarımla sağlanabilir, ancak bir öğeyi düzgün şekilde geri yüklemek bir sanat biçimidir. Cilalar soyulabilir ve yeniden yapılabilir, ancak mümkünse orijinal patentin muhafaza edilmesi önemlidir. Sıyırma, özellikle antika mobilyalarda son çare olarak yapılır. Motorlar gerektiğinde yeni parçalarla yeniden inşa edilebilir veya gümüş bir kaptaki delikler yamalanabilir/kapatılabilir. Bu uygulamalardan bazıları birçok müze, akademisyen ve diğer uzmanlar tarafından hoş karşılanmazken, birçok kişi için kullanılamayan veya sergilenemeyen bir antikanın çok az değeri vardır. Kötü restorasyon, eğitimli bir restoratörün sıkıntısıdır. Başkasının kötü onarımı üzerinde çalışmak, olabilecek en kötü durumdur. Çoğu zaman antika restorasyonda başka sorunlar da vardır. Örneğin, bazı koleksiyoncular "patinaya" değer verirler veya bir öğenin yaşını gösteren bir estetiği yansıtmasını isterler - bu bakımdan, "aşırı restore edilmiş" bir öğe, aslında hiçbir şey yapılmamışsa, değerinden gerçekten uzaklaşabilir. Bu nedenle, değerli nesnelerin restorasyonu her zaman tüm konulara duyarlı olan profesyonellere bırakılmalı ve bir parçanın restorasyondan sonra değerini korumasını veya değerini artırmasını sağlamalıdır.

Orijinal sanat eseri, ömrü boyunca her türlü hasarı kaldırabilir. Konservatörlerin, sanat eserine, onu gelecek nesiller için korumak için en iyi teknikleri tavsiye etme yükümlülüğü vardır.

Restoratörler genellikle mobilya yapımcıları, mekanikerler veya metal ustaları gibi eğitimli zanaatkârlardır. Bazılarının kendi alanlarında uzun yıllara dayanan deneyimleri varken, diğerleri kendi kendini yetiştiren gönüllülerdir.

Tek bir mobilya parçasının ahşap, cam, kakma, deri ve kumaş içerebileceği düşünüldüğünde, antika restorasyon birçok beceriyi kapsar.

Restorasyon terminolojisi

Koruma: Parçayı mümkün olduğu kadar orijinal durumuna geri getirirken, mümkün olduğunca çok orijinal kaplama ve malzemeleri korumak için tasarlanmış ayrıntı odaklı süreç.

Restorasyon Finişi: Restorasyon finişi, mevcut bir cilayı hayata döndürme işlemidir. Bu, orijinal kaplamanın, gomalak veya vernik olarak yeniden emülsiyonlaştırılmasını içerir. Katıları sıvılaştırmak için orijinal çözücüleri kullanarak, parça dönüşlerine yapışma ve nüfuz etme yeteneklerini artırırsınız.

İşlem ayrıca yıllarca kullanımda biriken pası ve kiri de giderir. Finiş çok ince ise, restore edilmiş bitişi desteklemek ve uzun ömürlülüğü sağlamak için aynı finişin ek katmanları uygulanabilir. Restorasyonu bitirmek, orijinal bir sonlandırma derecesi ile sonuçlanır: örneğin, orijinal kaplamanın %85'i kalır. Ne kadar orijinal kaplama kalırsa, o kadar antika değeri bulunur.

Koruma: Bozulmayı durdurma veya yavaşlatma süreci genellikle gerçek restorasyonu veya parçayı orijinal durumuna geri döndürme girişimlerini içermez. Hasar ve bitiş bozulması zarar görmeden bırakılır, ancak daha ileri gitmesi engellenir. Bu işlem genellikle müze çalışmaları üzerinde yapılır; Antikaların evde kullanımı için bir koruma veya restorasyon süreci öneriyoruz. Çoğu durumda bu, ahşabın ve metallerin daha fazla oksitlenmesini önleyen ve ayrıca mevcut kaplamaya nem ekleyen kimyasal bir işlemdir.

Yenileme: Bir cilayı çıkarmak ve yerine yeni bir yüzey uygulamak. Bu işlem, mobilyadaki antika değerinin önemli kısımlarını yok eder ve kesinlikle gerekmedikçe bundan kaçınılmalıdır.

Onarım: Orijinal antikanın parçalarının fiziksel ve yapısal olarak değiştirilmesi veya güçlendirilmesi. Eskimiş görünecek şekilde değiştirilmiş yeni malzemelerin eklenmesini veya onarımın görünümünü iyileştirmek ve olabildiğince fazla değeri korumak için antika malzemelerin uygulanmasını içerebilir.

Restorasyon: Yapısal ve bitmiş onarımlar dahil olmak üzere bir parçayı orijinal durumuna yakın hale getirmek.

Sıyırma: Sıyırma, parçayı bitirme, patinayı ve bazı durumlarda parçayı bir arada tutan yapıştırıcıyı çıkaracak kimyasal bir banyoya daldırmayı içerir.

Kurtarma

Öte yandan, çoğu kötü eski parçalar uzun zaman önce atılmış olsa da, orijinal tasarımları veya işçilikleri veya hasarları nedeniyle restore edilmeye değmeyen, ancak sert ahşap gibi yeniden kullanılabilir malzemelerden yapılmış parçalar vardır.

Dünyada insan sayısı arttıkça, ağaçların ve diğer doğal ürünlerin sayısı azaldıkça ahşap ve diğer malzemeler daha da ender hale gelmektedir. Bu nedenle, bir ürün yapıldığında malzemenin iyi bir iş yapmaya değmeyeceği gerçeği, malzemenin artık nesneyle birlikte atılması gerektiği anlamına gelmez.