Müzayedelerin Tarihi:Antik Yunan'dan Online Müzayedelere

Halkın kabul ve takdir dalgası, müzayedelerin önyargılı, basmakalıp görüntülerini bir kenara attı. Paralel dizilmiş sandalyeler ve satışa sunulan nesneyi vurgulayan spot ışıkları ile koyu ahşap panelli bir odanın sahneleri artık bu saygıdeğer satış yöntemi için tek araç değil.

Müzayede süreci artık burada ve şimdi ile sınırlı değil. Müzayedeyi sonlandırmak ve satışı sonuçlandırmak için yapılan geleneksel tokmak vuruşu, günümüzde, günümüz müzayedesinin çok daha küçük bir bölümünü temsil ediyor.

Teklif verenin bir temsilci aracılığıyla telefonda bulunmasına olanak tanıyan müzayedeler, internetin gelmesiyle satışta büyük bir değişiklik yarattı. Ama önce, müzayedelerin tarihini derinlemesine araştırarak, onların gelişimini, kuruluşunu ve bugün nasıl online müzayede kavramının hayatımıza girdiğini bu yazıyı okuyarak daha iyi anlayabiliriz. 

Müzayedenin Tarihçesi

Kaydedilen ilk müzayede benzeri faaliyetin, kadınların aileleri tarafından gelin olarak müzayedeye çıkarıldığı Antik Yunan'da M.Ö. 500 yılında olması sizi şaşırtmayabilir.

Romalılar da müzayede sürecinin keskin savunucularıydı ve düzenli olarak savaş ganimetleri, köleler ve borçluların mal varlığını açık artırmada satmışlardır. Aslında, Praetorian Muhafızları imparator Pertinax'ı öldürdüğünde ve şimdiye kadar en yüksek teklifi verene, teklif edilemeyeceği kabul edilen şeyi teklif ettiğinde, tüm Roma İmparatorluğu, MS 193'te müzayede alanına girdi.

Ancak Roma İmparatorluğu'nun çöküşünden sonra, mum müzayedelerinin yükselişi olan 17. yüzyıla kadar popüleritesi azaldı. Bu müzayedelerin başında bir mum yakıldı ve sonu, mumun ne zaman yandığına göre belirlendi. Bunu yaparak, hiç kimse son teklifin ne zaman verileceğini tam olarak bilemeyecek ve bu da satışın kısa süren son anlarına bir beklenti duygusu eklemiştir.

O zamandan beri müzayede evleri çoğalmaya başladı. İlki 1674'te, İsveç'teki Stockholm Müzayede Evi'nde (Stockholms Auktionsverk), ardından 1744'te Sotheby's, şimdi dünyanın en büyük ikinci müzayede evi olarak ortaya çıktı. Dünyanın en büyük müzayede evi olarak müzayede podyumundaki yerini alan Christie's, 1766 yılında kapılarını açtı.

Bir müzayedenin cazibesi ve heyecanı, çoğu zaman çok nadir bulunan ürünler için cazip bir şekilde, cazip fiyatlarla iyi bilinir ve bu, kitlesel üretilen tüketiciliğe ve 

alıcıların nadir satın alma arzusuna karşı bir tepki ile günümüz çağında daha da doğrudur.

Bireysel ve ilginç, alışılmadık nesneler arayışı hiç bu kadar yaygın olmamıştı.

Bununla birlikte, son yıllarda, en geleneksel müzayede evleri bile online müzayedelerdeki patlamayı fark etti ve bu sürekli genişleyen antika satın alma, nadir eserleri bulma platformlarını keşfetmeye başladı.

Avrupa Güzel Sanatlar Vakfı'na göre, dünya çapındaki sanat satışlarının yüzde 6'sına denk gelen online sanat müzayedesi endüstrisi 2014 yılında 2,8 milyar sterlinlik satış gerçekleştirdi.

Online müzayedelerin popülaritesindeki bu artış, yavaşlama belirtisi göstermiyor. Tüm pazarların görünüşte durdurulamaz online geçiş eğilimi göz önüne alındığında, hem alıcıların hem de satıcıların artık en iyi fiyatlar için online rotayı kullanması ve mümkün olduğunca çok kişinin neler olabileceğinin farkında olmasını sağlaması nedeniyle, açık artırmaların da buna uyması doğaldır.

Klasik moda, mücevher, Osmanlı nadir eserleri, sanat, eski vinyl plaklar, madeni paralar, kitaplar ve eşsiz antika eserler dahil olmak üzere nadir bulunan dünya çapında küratörlü bir karış bulmak için  online müzayedelerimizi ziyaret edebilirsiniz.